Přednášky
23. 04. 2018

Akustická pohoda v interiéru

Vojtěch Zítek / divize Rigips Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Dřevostavby v praxi 11 - 2017

19. - 20. říjen 2017 Hotel Skalský Dvůr, Lísek u Bystřice

Organizátor: DřevoPortál, divize RIGIPS

 

Akustická pohoda je velice důležitým aspektem moderního a zdravého domova. Konkrétně vzduchová a kročejová neprůzvučnost spolu s dobrou prostorovou akustikou jsou důležitými body, které je potřeba sledovat pro vybudování kvalitního prostředí pro život.

Co to je akusticky chráněná místnost

Místnost by měla splňovat normu, aby její obálka zajistila vzduchovou neprůzvučnost 42 dB staveništních. V rodinném domě by se měla vyskytovat alespoň jedna taková místnost. Obecně doporučujeme, aby byla tímto způsobem ochráněna místnost, kde vyhledáváme klid a nechceme pro naše duševní zdraví být rušeni dalšími členy rodiny, zejména ložnice nebo dětské pokoje.

Laboratoř vs. realita

Při návrhu konstrukce nebo jejího výběru od dodavatele konstrukčního systému nesmíme zapomenout na to, že laboratorní prostředí není stejné jako realita a existují zde jevy jako například boční cesty pro přenos vibrací atd.

Materiály pro stavbu

V dnešní době máme velký výběr materiálů, se kterými můžeme pracovat při návrhu. Avšak je třeba myslet na to, že všechny materiály mají své limity a každý vyniká v něčem jiném. Výhodou dřevěných hranolů je pevnost a únosnost, nicméně akustika mezi jejich kladné vlastnosti nepatří. Naproti tomu např. tenkostěnné ocelové profily v sendvičové konstrukci působí akusticky mnohem příznivěji a konstrukce při menší tloušťce dosahuje mnohem většího výkonu.

Akustika prostoru

V dnešních moderních domech jsou běžně užívány velké prosklené plochy a další odrazivé materiály jako například dlažby, plovoucí podlahy atd. To má za následek někdy až nepříjemný efekt ozvěny, špatnou srozumitelnost řeči, nízkou kvalitu poslechu z rádia a dalších přijímačů a tedy velký diskomfort.