Přednášky
18. 06. 2018

8 let energetických úspor s programem Nová zelená úsporám

Ing. Jakub Hrbek / Státní fond životního prostředí ČR

Dřevostavby v praxi 11 - 2017

19. - 20. říjen 2017 Hotel Skalský Dvůr, Lísek u Bystřice

Organizátor: DřevoPortál, divize RIGIPS

 

Víte, že již více jak 8 let mohou lidé získat státní dotaci na realizaci úsporných opatření ve svých obydlích? Vše odstartoval v dubnu roku 2009 přelomový program Zelená úsporám, který jako první z velkých dotačních programů zacílil přímo na občany. Celkově bylo proplaceno více jak 74 tisíc žádostí za více jak 21 miliard korun. Přesně o čtyři roky později – po krátké pauze – byl vyhlášen nástupnický program Nová zelená úsporám 2013, aby ho konečně v roce 2014 nahradil dlouhodobý program Nová zelená úsporám s alokací až 20 miliard korun, který poběží minimálně do roku 2021.

Z programu Nová zelená úsporám lze získat podporu nejen na zateplení stávajících obytných domů, ale také na výstavbu úsporných novostaveb s velmi nízkou energetickou náročností a instalaci obnovitelných zdrojů energie. Žadatelé mají možnost získat zpět až polovinu svých výdajů spojených s realizací úsporných opatření. Nabídku programu vhodně doplňují další dva programy známé jako „kotlíkové dotace“ pro výměny starých kotlů za nové a „dešťovka“ pro instalaci systémů pro udržitelné hospodaření s vodou.

Možná jste zaslechli, že získání dotace je obtížné, její vyřízení trvá velice dlouho, a navíc v konečném efektu se vlastně ani nevyplatí, protože si musíte zvolit státem vybranou realizační firmu, která je extrémně drahá. To možná platilo – byť pouze částečně – před osmi lety v samých začátcích, program od té doby prošel dramatickým vývojem, snížili jsme administrativní náročnost, umožnili elektronické podání žádosti přes internet a dobu posuzování žádosti se podařilo zkrátit na tři týdny z původních i několika měsíců, volba dodavatele je také již zcela v režii žadatele.

Realizace úsporných opatření s programem Nová zelená úsporám se vyplatí!