Přednášky
02. 07. 2018

Povlakové hydroizolace MAPEI - hydroizolační TPO a PVC fólie pro střechy a spodní stavbu

Hydroizolace plochých střech...

Ing. Petr Lolek / MAPEI, spol. s r.o.

Dřevostavby v praxi 11 - 2017

19. - 20. říjen 2017 Hotel Skalský Dvůr, Lísek u Bystřice

Organizátor: DřevoPortál, divize RIGIPS

 

Nadčasovým řešením hydroizolace ploché střechy s investicí do dlouhodobé ochrany stavby je inovativní TPO folie MAPEPLAN T. Zkratka TPO znamená termoplastický polyolefin. Toto složení má za výsledek vysokou životnost střechy, jelikož tato TPO folie neobsahuje ftaláty (změkčovadla), což znamená, že folie v čase neztrácí mechanické parametry způsobené difuzí změkčovadel z fólie a hlavně to, že se tyto ftaláty neuvolňují do přírody při styku s vodou. Proto je TPO folie ekologická a nadčasová.

Základním odstínem této folie je bílá – SMART WHITE – která má vysoký index solární odrazivosti (SRI), takže se exponovaná hydroizolace tolik neprohřívá a pozitivně tak chrání i další vrstvy střechy. Při použití TPO folie již není nutné použít separační vrstvu od materiálů jako je například polystyren, což bylo nutné v případě měkčeného PVC. Na vyžádání máme i odstín antracit – RAL 7012.

Pro hydroizolaci spodní stavby, kde během času není (v porovnání se střechou) značný počet cyklů teplotních změn a vysychání povrchu hydroizolace se stále používají fólie z měkčeného PVC. Pro hydroizolace základů je proto vhodné použít fólii MAPEPLAN UG, která má na povrchu signální vrstvu oranžové barvy. Tato hydroizolace je vhodná i jako bariéra proti pronikání radonu do stavby.

Oba typy PVC i TPO folií jsou určené k profesionálnímu použití – svaření se provádí horkovzdušnou metodou.