#3 - Tipy jak vybrat svého dodavatele dřevostavby
Profi-poradna
01. 01. 2018

#3 - Tipy jak vybrat svého dodavatele dřevostavby

Dřevostavby mají obrovskou výhodu ve variabilitě konstrukcí. Teď mluvím o sendvičových dřevostavbách, jejichž stěny sestávají z několika různých vrstev, kde každá vrstva má svůj smysl a plní konkrétní funkci nebo funkce. Tuhle variabilitu nám umožňuje široká škála různých dodavatelů stavebních materiálů (izolace, konstrukční desky, folie atd.), které můžeme, respektive profesionálové mohou, různě kombinovat.

Laikovi by se mohlo zdát, že záměna různých materiálů je snadná a že by přece žádný výrobce materiálu neposlal na trh něco, co nesplňuje nějaká kritéria. Ano, výrobci musí před uvedením stavebního materiálu na trh absolvovat velmi náročné zkoušky a certifikace. Ty ale pouze říkají, že každý materiál musí doprovázet určité informace o vlastnostech výrobku. Například schopnost izolovat teplo, jak reaguje na oheň, kolik váží metr krychlový atd. Když s těmito parametry některý dodavatel dřevostavby bude chtít hrát "falešnou hru", nemáme jako laik šanci to na první pohled zjistit.

Prokouknout ale takové praktiky můžeme a nemusíme být zrovna expert na tepelnou techniku.

Ať už stavitelé dřevostaveb kombinují jakékoliv regulérní stavební materiály (a tím opravdu nemám na mysli bedýnky od granátů), pohybují se v podobných cenových relacích. Jedna firma má výhodu tam a jiná zas tady, ale budeme-li srovnávat jablka s jablky (parametry materiálů, velikost domu atd.), nebudou nám výsledky lítat v řádu stovek tisíc korun.

Dejme si zkrátka pozor na borce, kteří nám budou tvrdit, že právě oni objevili Ameriku a všichni ostatní to dělají špatně. Ono to sice může znít lákavě a ten obchoďák může být přesvědčivý, ale měl by nás zastavit prostý selský rozum. Prostě, zkratky do nebe se nevyplácí :-)

#3 - Pozor na extrémy - jak v cenách, tak ve vlastnostech dřevostaveb

...až narazíte na firmu, která bude prostě super extra levná, požádejte je o položkový rozpočet a ten pak ukažte lidem z jiných firem. Oni už Vám ukážou, kde je zakopaný pes :-)

 

St. Müller / PROFISportal.cz

 

PS: Věnuji se vzdělávání profesionálů. Tento rychlokurz jsem vytvořil na podnět mnoha dotazů z řad laiků, na které již nejsem schopen, v takovémto množství, reagovat. Pokud potřebujete poradit s výběrem dodavatele, zkuste třeba web Drevostavitel.cz anebo pro inspiraci časopis Dřevo&stavby. Děkuji za pochopení.